Kontakt

zadzwoń: 22 290 78 79 lub napisz info@soundis.pl

MIDAS to legendarna marka która począwszy od lat 70. XX wieku wyznacza rynkowe standardy, jako producent profesjonalnych konsolet mikserskich. Wieloletnia praktyka związana z projektowaniem systemów dźwiękowych pozwoliła firmie odnosić sukcesy, zarówno w czasach funkcjonowania rozwiązań analogowych, jak i we współczesnej technologii cyfrowej.

Firma została założona w 1970 roku przez inżyniera elektroniki Jeffa Byersa,  stawiając pierwsze kroki w dziedzinie produkcji wzmacniaczy gitarowych. Kontynuując swą działalność szybko zwróciła się w stronę konstrukcji systemów PA w postaci modułowej, z wykorzystaniem szczegółowo dopasowanych elementów co stało się wkrótce inspiracją do zaprojektowania pierwszych konsolet mikserskich. Wspólnie z Davem Martinem (założycielem Martin Audio), Jeff Byers wyprodukował w 1972 roku modułowy system PA dla sieci Sundown Rock Theatres w Wielkiej Brytanii, w którym to dzięki specyficznej konfiguracji uzyskano unikalną jakość sygnału audio.

Od połowy lat 70-tych Midas współpracował z zespołami Pink Floyd i Supertramp - pierwsze projekty konsolet powstawały właśnie podczas trasy Supertramp pod koniec 1974. Już pierwsze wyprodukowane miksery pokazywały ogromny postęp technologiczny - każda z części miksera umieszczona była w niezależnych modułowych blokach i to właśnie ten rodzaj konstrukcji stał się przyczyną świetnej reputacji dla produktów Midas. Zarówno konsolety do monitorów Pro2M i Pro4M, a w roku 1977 również konsola główna FOH zostały skonstruowane dla potrzeb trasy koncertowej Animals zespołu Pink Floyd, oferując separowane wyjścia kwadrofoniczne i stereofoniczne, w pełni skomunikowane z konsoletami monitorów. Identyczne rozwiązania zostały wykorzystane podczas trasy koncertowej The Wall, a także podczas światowej trasy koncertowej Franka Zappy w 1980 roku.

Bardzo ważnym krokiem w dziejach firmy było przejęcie firmy Midas przez Klark Teknik w 1985 roku, zanim jeszcze Klark Teknik stał się częścią Mark IV Audio. Mark IV został następnie kupiony przez Greenwich SCP i przemianowany na EVI Audio UK. Greenwich SCP połączył następnie Mark IV z Telex Communications Inc, a w 1999 r powstaje Klark Teknik Group (UK).

Midas kontynuował wprowadzanie technicznych innowacji stając się jednym mikserów preferowanych przez realizatorów podczas realizacji live. Wydana w 1989 roku konsoleta XL3 była standardem branżowym przez 10 lat, do czasu, gdy zastąpiła ją w 1999 roku Heritage 3000. Jedną z najbardziej uznanych jest wypuszczona w 1995 konsolet XL4, która ugruntowała pozycję rynkową w półce high-end. Wydany w 1999 model Heritage 3000, a w styczniu 2001 roku konsoleta Venice stała się nową, przystępną cenowo pozycją w katalogu produktów Midas. Wraz z pojawieniem się Legend 3000 w marcu 2002 roku i kolejną udaną propozycją o nazwie Verona, pokazanej na targach Namm 2004 roku, nie było wątpliwości co do pozycji firmy Midas w środowisku inżynierów dźwięku realizatorów i ludzi związanych z techniką estradową. Pokazana na Musikmesse 2006 cyfrowa konsoleta XL8 była niespodzianką oferującą niezrównaną konstrukcję która łączy "(...)wzorcową jakość dźwięku, elastyczność i niezawodność z łatwością użytkowania bezkonkurencyjną w stosunku do innych cyfrowych mikserów "- jak zachwalał sam producent. Część środowiska krytycznie podeszła do XL8 twierdząc, że jest zbyt drogi oraz wprowadzony na rynek za późno, gdyż pojawił się po cyfrowych mikserach proponowanych przez konkurencyjne marki. Nie było jednakże wątpliwości co do jego mocy i elastyczności, co następnie otwarło drzwi do wprowadzenia na rynek wersji Pro6 w 2008 roku - małej, ekonomicznej konsolety o niewielkich gabarytach, która idealnie oddawała zalety wprowadzone w XL8.

W międzyczasie nastąpił dalszy rozwój wydarzeń na rynku, ponieważ niemiecki gigant przemysłowy Robert Bosch ogłosił przejęcie Telex Communications sytuując należące do niej marki Midas i Klark Teknik w bardzo zróżnicowanej pozycji na szerokim rynku obejmującym asortyment od części samochodowych po narzędzia elektryczne i zapowiadając tym samym wejście Bosch na rynek profesjonalnego audio. To jednak nie był koniec zmian ponieważ w grudniu 2009 roku miało miejsce jedno z najbardziej donośnych wydarzeń branżowych ostatnich lat, kiedy to ogłoszono, że założona przez Uli Behringera Music Group ma przejąć Midasa i Klarka Teknika pod koniec stycznia 2010 roku. Rok 2011 to rozkwit mikserów z serii PRO – modele PRO2 oraz PRO2C, a najmniejszy z serii model PRO1 został wydany w roku 2012. Inną ważną innowacją roku 2012 stały się suwaki Midas Pro Fader wyprodukowane dzięki potencjałowi Music Group znacznie przewyższające jakością i płynnością pracy produkty konkurencji.

Tak właśnie, od rzeczy małych po duże, przez ponad 40 lat MIDAS wciela w życie swoje wielokrotnie nagradzane innowacje, wiodąc prym w świecie wysokiej klasy profesjonalnego sprzętu audio, produkując przełomowe produkty definiujące i kształtujące tą część profesjonalnego rynku audio.

Midas

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium