Kontakt

zadzwoń: 22 290 78 79 lub napisz info@soundis.pl

Test karty DN32-WSG KLARK TEKNIK
Test karty DN32-WSG KLARK TEKNIK

Klark Teknik to znany brytyjski dostawca wszelkiej maści konwerterów sygnałów, procesorów, bridge czy interfejsów sieciowych oferuje szeroką gamę kart rozszerzeń, obecnych w różnych konfiguracjach w niemalże wszystkich współczesnych mikserach cyfrowych ze stajni MusicTribe. Karty te wspierają takie protokoły przesyłu audio jak Dante, Madi, AES50, USB czy ADAT.

Do tej kolekcji, jakiś czas temu dołączyła karta rozszerzeń, pozwalająca na integrację z siecią SoundGrid znanego producenta pluginów, firmy Waves. DN32-WSG to cyfrowy pomost pomiędzy mikserami Midas serii M oraz Behringer serii X, a platformą Waves. 32-kanałowa (dwustronnie) karta dla sieci AoIP może pracować z częstotliwością próbkowania 44.1 kHz lub 48 kHz (24-bit PCM). Wyposażona w gigabitowy port Ethernet zapewnia ultra niską latencję przy współpracy z siecią SoundGrid. Warto nadmienić, że wspierana jest technologia Sync-over-Ethernet (SoE), która pozwala na cyfrowy split sygnałów. Sterowniki dla karty dostarczane przez firmę Waves zapewniają jej kompatybilność zarówno ze starszym, rzadziej już spotykanym oprogramowaniem Multirack (Native/SoundGrid), jak i najnowszymi softami SoundGrid Studio czy SuperRack (Native/SoundGrid).

Od strony oprogramowania nową kartę Klark Teknik można wykorzystać dwojako. Po pierwsze jako interfejs dla natywnej aplikacji. Wówczas obliczenia konieczne do pracy wtyczek są wykonywane na komputerze hosta, co jest okupione znacznym wzrostem latencji. Drugie zastosowanie to urządzenie wejścia/wyjścia do sieci SoundGrid, za pomocą którego można skonfigurować połączenie z dedykowaną jednostką obliczeniową, jaką jest SoundGrid DSP Server. On też przejmuje na swoje barki matematyczne zadania związane z przetwarzaniem dźwięku przez wtyczki. Szczególnie polecamy to drugie rozwiązanie, gdyż oprócz wysokiej wydajności, zapewnia ono stabilne przetwarzanie i bardzo niską latencję.

W krótkim teście nowego produktu Klark Teknik wykorzystaliśmy mikser Midas M32R z zainstalowaną kartą DN32-WSG. Tak skonfigurowany mikser został spięty za pomocą switcha sieciowego z laptopem obsługującym konfigurację sieci i wtyczek oraz serwerem SG DSP (w tym miejscu ukłony dla Maćka Mularczyka za użyczenie maszyny do testów). Przy przetwarzaniu pluginów Waves „zero latency” uzyskaliśmy całkowitą latencję na poziomie ok. 1,8 ms, przy czym latencja własna roundtrip miksera stanowiła 0,9 ms (@48 kHz), czyli połowę zmierzonego wyniku. Opóźnienia wynikające z przetwarzania, a następnie przesyłania sygnałów na poziomie ok. 0,9 ms należy uznać za bardzo dobry wynik.
Mimo nieco żmudnej pierwszej, wzajemnej konfiguracji wszystkich elementów układanki dość szybko udało się nam uruchomić opisaną powyżej konfigurację. Jeśli chcemy wykorzystywać nową kartę do współpracy z serwerem DSP Waves i wybierzemy oprogramowanie SuperRack SoundGrid, wystarczy upewnić się, że wszystkie komponenty mają aktualny firmware, a opcja autokonfiguracji zrobi resztę za nas. Po stronie miksera karta jest praktycznie bezobsługowa. Do zadań użytkownika należy prawidłowe ustawienie zegara sieci i odpowiedni patching sygnałów. W zależności od potrzeb można przetwarzać 32 sygnały w trybie „tam i z powrotem”, czyli tworząc trasę z analogowych wejść miksera (lub stageboxa) prosto do karty DN32-WSG, a po ich przetworzeniu do kanałów miksera lub w trybie insert z wykorzystaniem auxów.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium